GaborSzakacs

Amikor Marie Antoinette megjelent a párizsi divathéten...

2024. július 11. - gaborszakacs

Julien Fournié 2024-es őszi haute couture kollekcióját az utolsó francia királyné, Marie Antoinette ihlette. A világhírű divattervező Last Queen névre keresztelt ruhasorozata tulajdonképpen egy átfogó történelmi összegzés a különböző korok öltözködési stílusai és a modern haute couture technikák találkozásában. A mindössze hat szettből álló, ám roppant látványos gyűjtemény exkluzív bemutatójára meghívást kaptam én is, így a következő összeállításban bepillantást nyerhettek erre a különleges párizsi divateseményre.

1900_julien_fournie.jpg

Julien Fournié meghívója tömör és lényegre törő volt, a Paris Fashion Week második napján, kedd este 9 órakor szeretettel vár a párizsi Musée Grévin épületében a 10 Boulevard Montmartre címen. A meghívásnak természetesen eleget tettem, hiszen nem minden nap történik egy divatblogger életében - pláne nem egy magyar divatblogger életében -, hogy egy grand couturier elhívja a fashion show-jára. Fournié 2023-as őszi haute couture kollekció bemutatóján már részt vettem a Salle Gaveau koncerttermében, ez az új helyszín pedig igazán felkeltette az érdeklődésemet. 

Mi is az a Musée Grévin?

A Musée Grévin egy híres viaszmúzeum Párizsban, amely számos híres történelmi és kortárs személyiség élethű viaszfiguráját mutatja be. Az 1882-ben alapított intézmény egyike a világ legrégebbi viaszmúzeumainak, és a francia kultúra fontos része. Alfred Grévin karikaturista és szobrász, valamint Arthur Meyer újságíró közreműködésével jött létre. A céljuk az volt, hogy egy olyan helyet hozzanak létre, ahol a nagyközönség közelről találkozhat a hírességekkel és a történelmi személyiségekkel. A múzeum több mint 500 viaszfigurát tartalmaz, amelyek híres történelmi alakokat, politikusokat, művészeket, sportolókat és szórakoztatóipari sztárokat ábrázolnak. Az utóbbi években a Musée Grévin interaktív élményeket is kínál, beleértve a virtuális valóságot és a digitális kiállításokat, hogy még vonzóbbá tegye a látogatást a fiatalabb generációk számára is. Az épület maga is történelmi jelentőségű, gazdag belső díszítéssel és az úgynevezett Belle Époque stílusú dekorációval rendelkezik.

A viaszmúzeum belső termében Jean Paul Gaultier, Tom Hanks és Charlie Chaplin illusztris társaságában vártam a kezdést.

1100_700_julien_fournie.jpg

A párizsi Musée Grévin épületéhez érkezve, Julien Fournié haute couture eseményére becsekkolva egy ruhára ragasztandó ticketet kaptam. Első pillanatban az gondoltam magamban, hogy "ezt mégis hogyan képzelik" és beugrott a Szex és New York című sorozatból az a jelenet, amikor Carrie Bradshaw a politikus barátja, Bill Kelley kampányrendezvényén vett részt és egy nagy kitűzőt kapott a designer ruhájára. Ahogyan Carrie elrejtette a kitűzőt egy hatalmas virágdísz alá, úgy én is beragasztottam a zakóm belső felére. Aztán amikor a rendezvénytérbe beléptem és megláttam, hogy mindenki viseli ezt a couture-matricát, hangosan felnevettem, itt egy ütős poénról van szó. Isteni ötlet!

1500_julien_fournie_20240625_221123.jpg

A párizsi Musée Grévinben Julien Fournié haute couture divatbemutatója előtt. Szeretnék köszönetet mondani a Lavard Hungary-nek az alkalomhoz illő, kitűnően szabott, padlizsánlila színű öltönyért.

Julien Fournié a legutóbbi divatbemutatójával Franciaország utolsó királynéja előtt tisztelgett. A grand couturier korábban felkérést kapott a párizsi Musée Grévin-ból, hogy készítsen egy öltözéket Marie Antoinette viaszszobrához. Ebből az együttműködésből született meg a mostani Last Queen nevet viselő teljes kollekció.

Marie Antoinette korának - ha nem a teljes divattörténetnek - a divatikonja és stíluskirálynője volt. Élénk, nyitott, merész megjelenéséről és viselkedéséről írnak a történelemkönyvek, ám szerepe jóval több, mint egy társasági pillangóé. Neki köszönhetjük, hogy az öltözködés az innovatívabb és a kalandosabb színhasználat felé fordult, az újat részesítette előnyben a hagyományosan szépnek tartott dolgokkal szemben. Julien Fournié célja, hogy visszaállítsa a versailles-i életstílus egyedülálló pompáját, egyben kiemelje Marie Antoinette divatikon státuszát.

A francia couturier ezúttal hat megjelenést mutatott be a párizsi divathéten, amelyeket Marie Antoinette legendájának jellegzetes kódjai ihlettek. Az aprócska, de ízig-vérig haute couture kollekció a legkiválóbb kézművesek munkáit vonultatta fel, fűzőket, báli ruhákat, terjedelmes szoknyákat, valamint a nőies sziluetteken férfias szabásvonalakkal kacérkodó összeállításokat láthattunk a kifutón.

Az első megjelenés - most kapaszkodjatok meg - egy edzőruha volt. Egy hosszú, növényi motívumokkal hímzett, szilvakék selyemkabátból és egy Marie Antoinette által kedvelt, pasztell árnyalatú, bőrből készült szettből állt. A királyi hatást a nadrágon lévő fleur-de-lis - Bourbon-liliom - berakások, a mellrészen látható masnik, az érmékkel dekorált korona és a királyi lábszárvédő tette teljessé.

A kollekció részletei és a kiegészítők figyelemre méltó helyet foglalnak el ebben a sorozatban. Az úgynevezett "Ex Voto" fülbevalók és brossok, a márka monogramos táskái maivá tették a szetteket. Az élénk színekben pompázó, háromrészes Prince of Wales gyapjúból készült öltöny lila hímzései csodálatosak, a nyíllal és brossal díszített - napóleoni időket idéző - bicorn kalap pedig valósággal vonzotta a tekinteteket.

A kollekció megjelenései újraértelmezik Marie Antoinette legendáját. A design magába foglalja a pásztorlány, az odaadó anya és az arisztokrata hölgy szerepét, de felbukkannak az ázsiai anime tetoválások és a gótikus rockabilly stílus meghatározó jegyei is. Imádnivalóak a gallérok, a kristálydíszítések és a 3D-s virágapplikációk.

A couture show fénypontja a fináléjában megjelenő Marie Antoinette jelmez. A fenséges udvari összeállítás látványos és összetett viselet. Hímzett masnikkal díszített fűző, terjedelmes szoknya és fodros ujjú, fényes fehér selyemkabát, amelyhez csillogó hímzésekkel, szalagokkal, tollakkal és gyöngyökkel kirakott paróka, ennek a tetején aprólékos hímzésekkel ellátott, vitorlás galleon csücsül, ez egyébként a francia uralkodó szimbóluma volt (a motívum felbukkan a budapesti Dívák és ikonok című kiállításon Sir Elton John szettjében is).

A Last Queen kollekció 2024. június 28. és szeptember 1. között megtekinthető a párizsi Musée Grévin-ben, így a szélesebb közönség is testközelből megcsodálhatja Julie Fournié egyedülálló művészi nézőpontját és ruháinak pompás részleteit. 

A bemutató egy csodálatos tisztelgés Franciaország utolsó királynéja előtt, amely tükrözi időtlen befolyását a divatra és ünnepli maradandó örökségét az haute couture világában.

700_julien_fournie.jpg

A show fináléjában a belső tér a versailles-i kastély díszes termévé változott, a kifutó végén lévő paravánok mögül pedig Marie Antoinette viaszszobra jelent meg. Micsoda királynői zárás!

800_julien_fournie.jpg

Fotók: GaborSzakacs Blog / Julien Fournié Official

Ha tetszett a blogbejegyzés, akkor kövess a Facebookon ITT, az Instagramon ITT és a TikTokon ITT!

A bejegyzés trackback címe:

https://gaborszakacs.blog.hu/api/trackback/id/tr418444915

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása