Thom Browne a kézműves ruhakészítés diadalát ünnepli. A világhírű amerikai divattervező 2024-es őszi couture kollekciójában a hagyományos szabászati technikákat a modern esztétikával ötvözi, az így létrejött - sport ihlette - szettek erőt és kecsességet sugároznak. A gyűjtemény a rétegezés varázsát tárta fel úgy, hogy a félkész hatású sziluettek segítségével bepillantást nyerhetünk az előállítási folyamat minden egyes apró részletébe. Browne kortárs couture-víziója nem pusztán a ruhagyártási folyamat végtermékeként, hanem a fáradságos munka dicsőségeként került a párizsi divathét kifutójára.
Thom Browne élő legenda a kortárs divatban. Az amerikai divattervező modern és merész vizualitása, extravagáns szettjei mindig nagy visszhangot váltanak ki a sajtóban. A hagyományos arányok megkérdőjelezésével a valódi amerikai érzékenységet közvetíti, amely a minőségi kivitelezésben és a precíz szabásban gyökerezik.
Browne mindössze öt szettel nyitott üzletet New York City-ben 2001-ben. A következő években folyamatosan kibővítette a kínálatát, a komplett konfekció-, kiegészítő- és illatkollekciók értékesítése komoly piaci sikert eredményezett. Napjainkban 40 országban, több mint 300 áruházban és 105 kiskereskedelmi üzletben váltak elérhetővé a termékei olyan nagyvárosokban, mint New York, London, Milánó, Tokió, Hongkong, Peking, Shanghai, Szöul, San Francisco, Szingapúr vagy Vancouver. 2018 óta a Thom Browne márka a Zegna csoport tagja, amely jelenleg 90%-os tulajdoni hányaddal rendelkezik, és a New York-i tőzsdén is jegyzik. Thom Browne-t 2023. január 1-jén az Amerikai Divattervezők Tanácsának (CFDA) elnökévé választották a leköszönő Tom Ford helyére.
Browne világhírű a rendkívül konceptuális kifutói prezentációiról. Az elgondolkodtató és drámaian mély témái mindig nagy figyelmet kapnak, így volt ez a 2024-es ősz-téli couture kollekciójával is, amelyet a párizsi divathéten vitt kifutóra. Az amerikai designer ezúttal elmerült a couture valódi esszenciájában. A jellegzetes szürke flanelt félrerakva a couture alapvető anyagát, a bézs muszlint vette magához, mert "a couture mindig a muszlin sziluettel kezdődik". Visszahozta a régi világ ruhakészítési technikáit, miközben modern esztétikával ruházta fel őket. Nála a különböző súlyú muszlinok és vásznak nem csupán anyagok, hanem a munka metaforái. Rétegekben gondolkodik, egyszer elfedi, elrejti a ruhakészítés trükkjeit, másszor feltárja előttünk az apró részleteket, ezzel felfedve a ruha struktúráját, a ruha csontvázát.
A divatbemutató helyszíne a párizsi Musée des Arts Décoratifs volt. Browne az erőteljes hatás érdekében a múzeum falait és a kifutót is bézs muszlinnal vonta be. A hatást elérte, lenyűgöző lett.
A show egy drámai kabátruhával nyílt meg. A kollekció lassan bontakozott ki, ám lendületet kapott és megjelentek a szokásosnál szélesebb körvonalak, minden egyes darab túlméretezett, homályos hímzéssel ellátott. Az elképesztő látványvilág a nyitányban megjelenő pávaszerű kabátruháktól az anatómiai motívumokkal és sűrű babérlevelekkel díszített, testhezálló dresszekig terjedt. A babérelemek a párizsi olimpia szimbólumaiként jelentek meg. Az ókori görög játékok hangulatát idézték meg a homokóra-kabátok, a merevített mellvértek, az izomrendszert vérvörös gyöngyökkel bemutató ruhák és a fináléban megjelenő bronz, ezüst és arany színben tündöklő blézerek, valamint a tüskés futócipőket imitáló lábbelik is. Az olimpiai esztétikában a mozgás szépsége, a lendület, az erő és a kitartás ötvöződött a couture finomságával.
Összesen 48 jól átgondolt, precízen szabott, aprólékos díszítésekkel ellátott szett érkezett a kifutóra. Thom Browne hat különböző súlyú muszlint használt fel különböző technikákkal feldolgozva. A könnyű verziót a tweedbe szőtt vagy a kabát oldalát díszítő millefeuille-rétegekbe halmozott csíkok jelentették, de volt olyan kardigán is, amely drót köré tekert muszlinszálakból készült. A nehezebb verzió a felrobbantott hatást, a dekonstruált szabászatot jelenítette meg. Ehhez igazítva a modellek antik szobrokra emlékeztető hajjal és krétafehér arccal vonultak fel.
A mesterséges intelligencia korszakában ez egy kézzel fogható, hagyományos kézművességet bemutató gyűjtemény volt, amelyet érdemes lenne minden szezonban megismételni. A kollekció visszavisz bennünket a divat gyökeréhez, ahol a munka nem pusztán eredmény, hanem maga az élmény. Ez a kollekció a munka szépségét ünnepli a fáradságon keresztül, miközben a ruha elkészül. A couture egyfajta olimpiaként jelent meg a párizsi divathéten.
Thom Browne teljes őszi couture kollekcióját az alábbi galériában tudjátok megtekinteni:
Fotók: Umberto Fratini / Gorunway.com / Thom Browne Official / Vogue
Kövess a közösségi oldalakon is: a Facebookon ITT, az Instagramon ITT és a TikTokon ITT!