Stephen Jones kalapjai egyszerre líraiak, szoborszerűek és extravagánsak. A Palais Galliera 'Stephen Jones, Chapeaux d'Artiste' című kiállítása lenyűgöző visszatekintést nyújtott a brit kalaptervező négy évtizedes pályafutására, amely során maradandó nyomot hagyott a divattörténetben. A párizsi divathét ideje alatt ellátogattam erre a nagyszerű tárlatra, a helyszíni beszámolót az alábbi összeállításban olvashatjátok.
A párizsi divathét idején egy esős délutánon ellátogattam a Musée de la Mode de la Ville de Paris, más néven a Palais Galliera divattörténeti múzeumba, hogy végre személyesen is láthassam a 'Stephen Jones, Chapeaux d'Artiste' című kiállítást.
Stephen Jones
All-Nighter, "Art School" kollekció, 2012-2013 ősz-tél
Anna P., "Vanda" kollekció, 2009 tavasz-nyár
Stephen Jones 1980-ban robbant be a divatvilágba és folytatta azoknak a legendás kalapkészítőknek a hagyományát, mint Caroline Reboux, Rose Descat vagy Madame Paulette. Míg sok kalapos a hagyományos filc- és szalmakalapok gyártására specializálódott, addig Jones az haute mode, azaz a kalapkészítés legmagasabb szintjét képviseli. Egyedi, kis szériás darabjai a couture ruhák méltó kiegészítői, melyek a kreativitás, a technikai kifinomultság és az anyagok gazdagságának legmagasabb követelményeinek megfelelnek.
Jones-t az angol kalaposok a „legfranciásabb” művészként emlegetik. Ez nem meglepő, ugyanis a Párizshoz való kötődése remekül tükröződik a saját kollekcióiban, az ihletforrásaiban és a választott témáiban: Párizs és a francia történelem szimbólumai, a párizsi nő képe és a francia couturier-ek előtti tisztelgés gyakran megjelenik az alkotásaiban.
Rose Royce, "Contours" kollekció, 1996-1997 ősz-tél / Coquette, "La Prima Donna" kollekció 2004-2005 ősz-tél
Place Vendôme, "The Perfect Hat for..." kollekció 2016 tavasz-nyár
Stephen Jones 1957-ben Anglia északnyugati részén született. Liverpoolban, majd Londonban a Saint Martin's School of Art hallgatójaként női ruházati divattervezést tanult. 1980-ban nyitotta meg első szalonját, profi divatházként évente két kollekciót mutatott be. A The Blitz legendás londoni éjszakai klub újromantikus közegében találkozott olyan ikonokkal, mint Boy George vagy a Spandau Ballet tagjai – első megrendelői is ebből a körből kerültek ki.
Jones egyre mélyebb kapcsolatokat épített ki a világhírű divatházakkal és tervezőkkel, köztük Jean Paul Gaultier-vel, Vivienne Westwooddal, Thierry Muglerrel, Claude Montanával, Azzedine Alaïával és John Gallianóval. Az évek során a Comme des Garçons, a Walter Van Beirendonck, a Schiaparelli, a Thom Browne, az Iris van Herpen és a Louis Vuitton számára is készített ikonikus fejfedőket, a legszorosabb kapcsolatot talán a Christian Diorral alakította ki.
A Palais Galliera először szentelt egy teljes kiállítást egy kiegészítőnek - a kalapnak - önálló műalkotásként kezelve azt. A tárlat középpontjában Stephen Jones alkotói folyamata, ihletforrásai és a párizsi divattal való szoros kapcsolata állt. A látogatók közel 400 műalkotást csodálhattak meg - köztük több mint 170 kalapot -, archív dokumentumokat, előkészítő rajzokat, fotókat, divatbemutatók részleteit, valamint mintegy negyven sziluettet, amelyekben a kalapok és a couture ruhák tökéletes harmóniát alkotnak.
Érdekesség, hogy a kiállítás katalógusának előszavát Párizs polgármestere, Anne Hidalgo írta, emellett olyan szerzők is publikáltak benne, mint Miren Arzalluz, Marie-Laure Gutton, Hamish Bowles és Suzy Menkes.
A megindítóan szép és őszinte tárlat után bátran állítom, hogy Stephen Jones a kortárs divat egyik ikonikus alakja, aki merész energiájával és határtalan kreativitásával gazdagította a párizsi haute couture világát. A kiállítás igazi tisztelgés egy művész előtt, aki nem csupán kalapokat, hanem meghatározó sziluetteket teremtett, ezzel örökre beírta a nevét a divattörténelembe.
Minuit, "A Muse á Paris" kollekció, 2024-2025 ősz-tél
Thierry Mugler, John Galliano, Givenchy, Maison Margiela, Christian Dior szettek Stephen Jones kalapokkal és fejdíszekkel
Lady Gaga fellépő ruhája a 2024-es párizsi nyári olimpiai játékok nyitóünnepségéről. A fekete Dior kreációhoz Stephen Jones készített fejdíszt, az oversize tollas pompom a Maison Fevrier alkotása
Fotók: GaborSzakacs Blog
Figyelem! A cikkben szereplő fotók szerzői jogvédelem alatt állnak, továbbközlésük csak írásbeli engedéllyel lehetséges.
Kövess a közösségi oldalakon is: a Facebookon ITT, az Instagramon ITT és a TikTokon ITT!